Mindent a párásodásról!
Mindent a párásodásról és az ellene folytatott küzdelemről!
Mitől keletkezik a lakótérben pára?
A lakótérben a pára természetesen módon jelen van, hiszen légzésünkkel, valamint mindennapi tevékenységeinkkel (főzés, mosás, fürdés) jelentős mennyiségű vízgőz keletkezik, ami elérheti akár a napi 6-7 litert is. Ha a párás, telített levegő a hideg üvegfelülettel érintkezik, lehűl, és a benne lévő vízmennyiség egy része kicsapódik. A kicsapódó pára megjelenik mivel a meleg levegő sokkal több nedvességet képes megkötni, mint a hideg.
Új építésű házak esetében nagyon fontos, hogy rendesen kiszáradjanak a falak, mielőtt beköltöznénk, mert a falakban maradó víztartalom beárnyékolhatja az új otthon örömét. Téli időszakban a nyílászárók külső és a belső felületét érő hőmérséklet olyan jelentős mértékben tér el, hogy a felesleges páratartalom a falakon és az ablakokon lecsapódik.
Mit tehetünk a helyes páratartalomszint elérése érdekében?
- Helyes szellőztetés
- Páramentesítő berendezések alkalmazása

Különböző teljesítményű készülékek kaphatók, amelyek a lakótér nagyságának megfelelően kiválasztva, kiválóan alkalmazhatók a páratartalom szabályozására.
- Jó minőségű nyílászárók beépítése
- Központi szellőztető rendszer kialakítása
Új építésű lakásokba, házakba érdemes központi szellőztető rendszert kialakítani. Ezeknek a rendszereknek több előnye is van. Egyrészt biztosítható a megfelelő minőségű friss levegő, másrészt nem kell ablakot nyitni, így kint marad az utca zaja. Opcionálisan kiegészíthető a rendszer finompor szűrővel is a jelentős forgalomnak kitett lakóövezetekben.
Az ideális ablakok és szakszerű kivitelezés
Az energiatakarékosság és a páralecsapódás elleni védelem szempontjából a legjobb megoldást a háromrétegű, hőszigetelt üvegezéssel és háromszoros gumitömítéssel ellátott ablakok jelentik. A háromrétegű üvegezés a külső és belső hőmérsékleti különbségek mérséklésében segít, míg a gumitömítések a szélállóságot és a tömítettséget növelik. Az optimális nyílászárókon túlmenően azonban a szakszerű beépítés is rendkívül fontos. A ház szigetelése, a falak szerkezete, vastagsága nagyban meghatározza az ablakok beépítének ideális módját.
Hogyan szellőztessünk?
A mindennapi helyes szellőztetés elengedhetetlenül szükséges. Azt gondolhatnánk, hogy bukóra nyitott ablakokkal ezt meg is tettük, de sajnos nem, mert ezáltal a légcsere nem tud kellőképpen megvalósulni. Az ablakokat teljesen ki kell tárni ideális esetben naponta kétszer, körülbelül 5-10 percig és kereszthuzattal jól átszellőztetni a lakást. Ezt a legjobb, ha reggel, felkelés után és este lefekvés előtt tesszük meg. A friss levegő a nyugodt alvásban is segít. Megfelelő szellőztetéssel még amiatt sem kell aggódnunk, hogy fűtésszámlánk jelentősen megnövekszik, mert a rövid ideig tartó, de intenzív szellőztetés alatt a falak nem hűlnek le, így a kellemesen meleg hőmérséklet hamar visszaáll és a helyiség légcseréje is kellőképpen megtörténik.
Milyen problémákat kerülhetünk így el?
A páralecsapódásból eredő esztétikai problémákon túlmenően az első és legfontosabb az egészségügyi szempontok górcső alá vétele. A nem megfelelő szellőztetés penészesedéshez vezethet, aminek jelentős egészségkárosító hatása van. Az arra érzékenyeknél allergiás reakciókat is kiválthatnak, irritálhatják a szemet, a tüdőt, az orr nyálkahártyáját, a bőrt és a torkot is. Bizonyos penészgombafajták belégzése akár súlyos légzőszervi betegségekhez is vezethet.